• V Szkolny Tydzień Książki

• .W dniach 3-7 lutego 2020 roku w naszej szkole odbył się V Szkolny Tydzień Książki pt. „Książka w sztuce, sztuka w książce” Wydarzenie było skierowane do uczniów i ich rodzin oraz środowiska lokalnego. Jego cel to promocja kultury czytelnictwa, wartości patriotycznych, wiedzy literackiej i historycznej. Nauczyciele poprzez różne działania zachęcali młodzież do czytania, pokazywali jak wielką korzyść można wynieść obcując z książką, i jak można korzystać z książek.

Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny, w bieżącym roku odbyła się piąta, jubileuszowa edycja. Podczas całego wydarzenia odbywały się wykłady, wystawy, warsztaty, spektakle poświęcone książce, jej historii i recepcji. Wydarzenia te były organizowane przez nauczycieli we współpracy z przedstawicielami m.in. łódzkich bibliotek, muzeów, teatrów, wydawnictw.

Szkolny Tydzień Książki cieszył się ogromnym zainteresowaniem społeczności szkolnej. Odbyły się:

MAKE BELIEFS COMIX – warsztaty...;

Skąd się wzięły maski weneckie, karnawałowe, halloweenowe…? – warsztaty historyczno-plastyczne...;

Zajęcia w Muzeum Kinematografii oraz projekcja filmu Ziemia obiecana;

Spotkanie z Waldemarem Wolańskim – pisarzem, reżyserem, dramaturgiem, m.in. autorem wydanej w 2019 r. książki „Ślepy Maks. Historia prawdziwa”...;

Poczytaj mi... - nauczyciele czytają uczniom fragment wybranej przez siebie książki (w ramach upowszechniania kultury czytania)....;

Makbet – sztuka w książce, książka w sztuce – warsztaty w języku angielskim...;

Zbiory specjalne WBP i ich historia powstania – prelekcja wzbogacona pokazem egzemplarzy ze zbiorów WBP im. Marsz. J. Piłsudskiego w Łodzi...;

Sztuka tworzenia limeryków – warsztaty;

Modligliani - inspiracją dla współczesnych ? Warsztaty w Muzeum Etnograficzno-Archeologicznym w Łodzi...;

Zagrajmy w kości, czyli STORY CUBES warsztaty literackie poświęcone książce historycznej pt.: Kamienie na Szaniec. Autor Aleksander Kamiński... ;

Klasowe prezentacje postaci literackich – konkurs ogólnoszkolny;

Poezja piórem i pędzlem malowana – warsztaty językowo-plastyczne...

Zajęcia angażujące uczniów, spotkania z ludźmi kultury, tematyczne wystawy oraz instalacje pozwoliły młodzieży docenić przyjemność obcowania z książką i odkrywania bogactwa, jakie ze sobą niesie.

W tym roku uzyskaliśmy kilka patronatów: Radia Łódź, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi, Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Łódzki, Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz Pedagogicznej Biblioteki Publicznej im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego.

Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach Szkolnego Tygodnia Książki!